Macskatáp az állatvilág kényeskéjének
Aki valaha tartott macskát, tudja jól, hogy a cicáknak nem mindig könnyű a kedvében járni. Válogatósak, hamar rászoknak egy féle eledelre és akkor aztán a jóisten se veszi rá őket arra, hogy bármi mást megkóstoljanak. Mint rögzült szokásaihoz mereven ragaszkodó vénember, nem kell az új, a jól bevált régit nem cseréli le! Ilyenkor hiába is próbáljuk éheztetni őket, mondván, mást úgyse kap, mind hiába. Ő azt akarja és semmi mást, inkább éhen pusztul, mint megpróbáljon valami egyebet. Éppen ezért a legtöbb cicatulajdonos örül, ha egy olyan macskatáp van a palettán, amit ődrágasága meg is eszik és cseppet sem azt szeretné hallani, amit most mondani fogok: egyáltalán nem mindegy, milyen is az a macskatáp. Tisztában vagyok vele, hogy egyikről a másikra átszoktatni kifejezett kihívás, de ne csüggedj gazdi, lehetséges! Úgyhogy íme, a cicaétkeztetés főbb szabályai és némi segítség ahhoz, hogyan szoktasd át egyikről a másikra.
Macskatáp: egyről a kettőre
Fontos kihangsúlyozni, hogy az általános hiedelemmel ellentétben a macskatáp gyártók nem nikotinozzák a termékeiket és más módon sem próbálják függővé tenni az állatokat. A macskának szimplán ilyen a természete, megszokásaiknak ebben a tekintetben talán túlzottan is a rabjai.
Hacsak nem a saját otthonodba született a kölyök, egyszer az életében biztosan át kell szoktatnod, mégpedig, amikor elhozod a „szülői háztól”. Érdemes megkérdezni ilyenkor, eddig mivel etették, ugyanis eleinte kénytelenek leszünk beszerezni azt a macskatáp termékpalettát is. Kiscicákkal még könnyebb a dolgunk, ők valamivel nyitottabbak az új dolgok kipróbálására. Ebben az esetben az is elképzelhető, hogy gond nélkül át tudjuk szoktatni a jószágot.
Ha azonban a macskát már felnőtt fejjel szeretnénk más eledelre szoktatni, kössük fel a gatyánkat. Először is amennyire lehet bizonyosodjunk meg róla, hogy az új táp megfelelő a cicának és mi is folyamatosan bírni fogjuk anyagilag. Ugyanis az átszoktatás egy fáradalmas folyamat. Nem nagy ördöngösség, ugyanakkor eltart egy darabig. Az a „trükk” ugyanis, hogy az eredeti macskatáp mellé folyamatosan bekeverjük az újat. Egyre növelvén az új adagot, és szép fokozatosan – nagyon fokozatosan – az új tápban már csak nyomokban találjuk majd meg a régit.
Etetés: milyen macskatáp és mikor?
- Sokszor keveset
Sokat durrogtatott közhely, de hagy jegyezzem meg itt is: a macska nem kutya. Nem egyszerre fogja az egész elétett macskatáp adagot befalni. A macska kisvadakat ejt el a vadonban, azaz sokszor keveset eszik, főként fehérjét. - Száraz vagy nedves
A https://www.petnet.hu/alkategoria/MACSKA_MACSKATAP_MACSKAELEDEL-5 macskatáp vagy száraz, vagy nedves, alias konzerv eledel. Mivel az utóbbi nagyrészt vízből áll, a száraztápot semmiképpen sem érdemes kispórolni az étrendből. Viszont a konzervekbe könnyebben beépíthetők a fehérjén felüli ásványi anyagok, rostok, amikre a macskának is szüksége van. Ezért a legtöbb gazdi kombinálva alkalmazza a kettőt. A száraztáp egész nap elérhető, a nedves tápot meg a nap adott szakában adjuk neki, afféle kiegészítésként. - Macskatáp megfelelő összetétele
Állatorvosok már korábban megállapították, hogy általában véve egy macska milyen arányban szorul különböző összetevők fogyasztására az egészséges életvitel érdekében. 30%-ban ez nyersfehérjét jelent, azonban 15-20%-ban nyerszsírra és 2-3%-ban nyersrostokra is szüksége van. A maradék összetevő, aminek az elérhetőségéről jó, ha gondoskodunk egy 2-3 kálcium/foszfor bevitelről. Ezt megtehetjük különféle macskavitaminok beszerzésével is, de sokkal célszerűbb eleve olyan macskatáp mellett letenni a voksunkat, ami megfelelő arányban tartalmazza ezeket.
A házikoszt nem macskatáp
Már már ölre menő vita az állattartók táborai közt, szabad-e, javallott-e házikoszton tartani a cicát, egyáltalán kombinálható-e, vagy csak a macskatáp a szent? Hiszen ha főtt étel az embernek jó, miért ne volna jó a kedvencnek is. Macskák esetében ez ezért nem teljesen igaz, mert az emberi tápanyagigény eltérő a cicákétól. Nem feltétlenül lesz baja, ha megkínáljuk a csirkével a tálunkról, ellenben ha csak ezt kapta egész nap, a kálcium és foszforbevitele cseppet sem lesz kielégítve.
Másrészről vannak olyan ételek, amik kifejezetten ártalmasak a macskák számára. A népszerű tejet lefetyelő kiscica képet például alapjaiban kell kitörölnünk az emlékezetünkből. A legtöbb macska nem tudja megemészteni a tejet, kvázi olyan szinten laktózérzékeny, hogy a heveny reakcióktól egy beteg, öreg vagy ifjonc állat ki is száradhat. Ha feltétlenül ragaszkodunk ahhoz a dédelgetett képhez, ahogy a cica fehér folyadékot lefetyel helyes kis tálkából, vegyünk neki macskatejet. Ez kifejezetten úgy van kialakítva, hogy ne csak „oké”, hanem tápláló, ásványokban gazdag legyen.
Ide kívánkozik még, hogy a kutyatáp sem macskatáp. Azt nem mondhatnánk, hogy lesz olyan kutyaeledel, amitől a macska olyan vészes reakciókat produkálna, mint a tej. Ellenben a kutyatáp nem tartalmaz olyan mértékben fehérjét és zsírsavakat, ahogyan az a macskának szükséges. A folyamatosan kutyatápon tartott cica éppen ezért alultáplált lesz, minél tovább tart az állapot, annál súlyosabb mértékben.